O lokalizacji cegielni w Rozprzy

Miejsca i ludzie, Odkrywamy przeszłość

„Czy ktoś z Państwa ma wiedzę na temat cegielni, które rzekomo znajdowały się w Rozprzy lub pobliżu Rozprzy? Załączona mapka pochodzi z 1803 roku?” – takie pytanie zadał p. Robert Kabziński – twórca Muzeum Ziemi Rozprzańskiej, w marcu tego roku, na jednym z portali społecznościowych. Odpowiem dziś na to pytanie, pokazując dokładną mapę z zaznaczoną cegielnią, jedną z dwóch, które miały funkcjonować w Rozprzy.

Pan Kabziński przedstawił fragment mapy Dawida Gilly z roku 1803, na której zaznaczone były owe cegielnie (mapa 1).

Mapa nr 1-Fragment mapy D. Gilly z roku 1803 z zaznaczonymi cegielniami

Jedna z nich funkcjonowała przynajmniej sto lat, bowiem mapa przedstawiona poniżej, wyrysowana była w roku 1903. Cegielnia sąsiadowała z kirkutem i cmentarzem i zlokalizowana była między drogą na Niechcice – dzisiejsza E-91 – a drogą prowadzącą do obecnej Nowej Wsi, co widać doskonale na mapie nr 2 (jej obszar zaznaczony jest literką E 6).

Mapa nr 2 ,Obszar osady młyńskiej Rozprza; cegielnia kryje się pod E6, APPT

Cegielnia wchodziła na początku XX w. w skład osady młynarskiej Rozprza (mapa nr 2). Cegielnia widniała również w rejestrze osady młynarskiej (poniżej). Niestety nie wiem do jakiego momentu pracowała na potrzeby lokalnej społeczności i czy w roku 1903 była jeszcze czynna.

Źródło: APPT

Dodaj komentarz