Śladami DNA Misztelów-nasz projekt genealogiczny

Kącik genealogiczny

Autorem poniższego projektu jest mój kolega Adrian Sawicki-pasjonat genealogii i osoba ,która się na tym zagadnieniu doskonale zna. Zapraszam do przeczytania poniższego tekstu.

Projekt 'Śladami DNA Misztelów” to projekt poświęcony genealogii naszego regionu, który zakłada przeprowadzenie badań genealogicznych i genetycznych maksymalnej liczby żyjących męskich potomków Misztelów. Chcemy rzucić światło na pokrewieństwa oraz wyodrębnić etapy zasiedlania naszych terenów przez ten największy znany nam ród chłopski, który zamieszkiwał i zamieszkuje nasze tereny.

To bardzo nośna wizja, rodząca kolejne pytania i domysły – skąd przybyła rodzina Misztelów. Założenie projektu polega na przeanalizowaniu Y DNA żyjących potomków Misztelów z różnych linii. Pierwszym etapem będzie zbudowanie drzewa genealogicznego w linii prostej na podstawie istniejących ksiąg metrykalnych i innych dokumentów. Po ustaleniu i osadzeniu w drzewie oraz zbudowaniu pokrewieństwa pomiędzy poszczególnymi liniami zostanie przeprowadzony test Y DNA. Czym jest Y DNA, chromosom Y jest przekazywany niemal w niezmiennej formie z ojca na syna.

Zachęcamy wszystkich rodowitych Misztelów do udziału w naszym projekcie, który łączy się z wnikliwymi poszukiwaniami genealogicznymi. Będą mogli Państwo zweryfikować rodzinne legendy i dowiedzieć się o prawdziwym pochodzeniu swoich przodków, z rodziny, która jest jednocześnie ważna dla całego naszego regionu. Poniżej link do artykułu na temat rodziny Misztelów: http://rozprza.info/2020/11/08/sladami-misztelow/ Chętnych zapraszam do kontaktu.

3 comments

 • Witam, bardzo mnie interesuje Mnie ten projekt skąd przybyła rodzina Misztelów. Mój mąż Bogdan Misztela i jego brat Roman Misztela i jego syn Dawid Misztela są męskimi potomkami Bolesława Miszteli urodzonego w w Lubieniu. Bolesław Misztela był synem Stanisława Miszteli zamieszkałego w Lubieniu. Rodzina Misztelów pochodziła z okolic: Rozprza, Stara Wieś. itd.

  Buduję drzewo genealogiczne rodziny, zbieram zdjęcia przodków i różne informacje. Chętnie pomożemy w badaniach genealogicznych.
  Z poważaniem
  Maria Jolanta Misztela

  • Witam serdecznie,
   cieszy mnie fakt i zainteresowanie tematem. Zapraszamy na naszą grupę na fejsie”Trójrzecze-Nad Pilicą,Luciążą i Czarną” oraz na zaglądanie tutaj.

 • Niesamowita zbieżność, mój tata nazywa się Bogdan Misztela, jego tata miał na imię Bolesław a jego dziadek stanisław. Wszystko prócz imion braci się zgadza :].

Dodaj komentarz