„Sztafeta pokoleń”. Jak marzenia ks. Christopha spełniają się na naszych oczach.

Odkrywamy przeszłość, Wydarzenia lokalne

Był ks. Antoni Christoph postacią nietuzinkową, oddaną parafii Mierzyn, którą kierował w latach 1911-1933. Pozostawił po sobie wiele śladów, chociażby spisany pamiętnik z czasów Wielkiej Wojny (1914-1918), opublikowany  dwukrotnie (zachęcam do jego przeczytania i podaję link http://rozprza.pl/download/attachment/55746/szkice-z-dziejow-mierzyna.pdf). Wskazać także należy, iż gdyby nie działania ks. Christopha nie byłoby zapewne kopca przy drodze Rajsko Duże – Łochyńsko oraz uroczystości, która czeka nas za kilka dni. To on wraz z dziećmi ze szkoły w Mierzynie oraz mieszkańcami Łochyńska i innych okolicznych wsi usypał w latach 1923-1926 maleńki kopiec, oddając w ten sposób  hołd Tadeuszowi Kościuszce i wydarzeniu związanemu z wydaniem Konstytucji 3 Maja.

Kopiec w Łochyńsku zimą 2023 r.

Ksiądz, o mocno prawicowych poglądach, z niepokojem patrzył w przyszłość Polski w roku 1918, co nader widoczne jest w treści spisanego pamiętnika. Nie można także zapomnieć, iż ks. Christoph był świetnym gospodarzem, dbającym o swoją świątynię i jej otoczenie.

Uczulony na przeszłość ziemi, w której przyszło mu mieszkać przez kilkadziesiąt lat, i w której złożono jego szczątki, tuż przed swoją śmiercią zwracał się do Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego z prośbą o przeprowadzenie badań archeologicznych w „starożytnym” kościele mierzyńskim oraz zamczysku (jak zwykł pisać i mówić o mierzyńskim grodzisku). Marzenie księdza spełniło się dopiero niedawno. Grodzisko,  w ubiegłych latach stało się miejscem badań archeologicznych oraz miejscem odkrycia wyjątkowego skarbu, jakim jest bulla antypapieża Jana XXIII. Niestety plebania, którą zarządzał, nie ostała się, ku mojemu smutkowi, do chwili obecnej.

Ks. Christoph w otoczeniu mierzyńskiego chóru.

Zachęcam Państwa do wzięcia udziału we mszy św., w miejscu stworzonym przez  działania  księdza – przy łochyńskim kopcu w dniu 03 maja 2023 roku o godz. 16. Miejsce to stało się ważnym punktem w sztafecie pokoleń naszej Małej Ojczyzny oraz symbolem oddania i szacunku do dokonań przodków tych mieszkańców Łochyńska, którzy odważyli się odbudować pamięć o naszej lokalnej przeszłości. Wielkie brawa dla nich.

Dodaj komentarz